מדוע יש ניצוצות בעת ניסור בטון ?

ניסור בטון - קידוח בטון מקצועי.

מדוע יש ניצוצות בעת ניסור בטון ?

גיצים בעת ניסור קיר בטון בממד

איך נוצרים ניצוצות בעת ניסור בטון ?

עיצוב בטון לאחר ההתייבשות הוא נוהג נפוץ בפרויקטים של בנייה. תופעה מסקרנת שלעתים קרובות לוכדת את תשומת הלב היא ניסור בטון עם גיצים או ניצוצות בתהליך. לגורמים מאחורי ההתרחשות יש הסבר פשוט אך מעניין. כשמדובר בחיתוך בטון, נהוג להשתמש בשתי שיטות עיקריות: שבירה וניסור. בעוד שלשתי הטכניקות יש את היתרונות שלהן, ניסור מציע יתרונות ברורים. בניגוד לשבירה, הכרוכה בפגיעה חזקה. הוא משתמש בלהב מסתובב שתוכנן במיוחד לחיתוך בטון. פעולה זו מאפשרת חיתוכים מדויקים יותר, שיבושים מינימליים ושליטה רבה יותר בתהליך. זה הסיבה לשיטה מועדפת ביישומי בנייה רבים.

ניצוצות וגיצים בעת הניסור והקידוח

ייצור ניצוצות במהלך החיכוך המהיר ניתן לייחס למספר גורמים. ראשית, מכיוון שלהב המסור, המצויד בדרך כלל בשבבים בעלי קצה יהלום, בא במגע עם משטח הבטון. בזמן הזה נוצר חיכוך עקב מהירות הסיבוב הגבוהה. וכך נוצר  חום, שבתנאים מסוימים יכול לעלות על טמפרטורת ההצתה של חומרים בתוך הבטון, וכתוצאה מכך ניצוצות.

שנית, ההרכב הכימי של הבטון משחק תפקיד בהופעת ניצוצות. בטון מורכב ממרכיבים שונים, כולל מלט, אגרגטים, מים ותערובות. כאשר נחשפים לחום עז מתהליך הניסור, רכיבים אלו עלולים לעבור תגובות כימיות. לדוגמה, פירוק תרמי של סידן פחמתי, הקיים במלט, יכול לשחרר פחמן דו חמצני ולייצר ניצוצות.

שלישית, תכולת המינרלים בבטון משפיעה על הניצוצות הנוצרים במהלך הניסור. למינרלים כמו קוורץ, פלדספר, נציץ ותחמוצות מתכתיות יש רמות קשיות שונות. כאשר להב המסור נתקל במינרלים אלה, הוא מפעיל כוח, מה שמוביל לחיכוך מוגבר ויצירת חום. מינרלים עם טמפרטורות הצתה גבוהות יותר, כגון קוורץ, נוטים יותר לייצר ניצוצות בעת חיתוך, בעוד תחמוצות מתכתיות יכולות לשפר עוד יותר את הניצוצות בשל דליקותם.

בעת הניסור הניצוצות מושפעים מהכימיה

נוכחות של זיהומים וחיזוקים בתוך הבטון יכולה לתרום לניצוצות במהלך הניסור. זיהומים כמו חומר אורגני או פסולת מבנייה קודמת יכולים לספק חומר בעירה נוסף. חיזוקים, כגון מוטות מתכת או רשת תיל, עלולים לגרום להתנגדות וליצור ניצוצות כאשר להב המסור יוצר מגע עם רכיבים מתכתיים אלה.

הבנת המדע מאחורי ניצוצות בעת החיתוך חושפת את יחסי הגומלין של חיכוך, תגובות כימיות, תכולת מינרלים ונוכחות של זיהומים וחיזוקים. על ידי הבנה של גורמים אלה, אנשי מקצוע יכולים לייעל את טכניקות החיתוך ולשפר את הבטיחות במהלך פעולות ועבודת עיצוב בבטון חזק.

חייג 0508822648